• VTEM Image Show

ÖSYM 2015 YGS-LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri Ne Zaman?
PDF Yazdır e-Posta

 


Dikkat: En Son Güncel Haliyle, 2015 YGS Başvuruları Nasıl Yapılacak?

 

 

ÖSYM Başkanlığının,2015 Yılı Sınav Takvimi Duyurusuyla birlikte 2015 ÖSYM YGS-LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri de böylece netlik kazanmıştır.Peki,ÖSYM 2015 YGS-LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri Ne Zaman? İşte merak edilen detaylar;

 

"Adaylar, 2015 ÖSYS katılabilmek için 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında ÖSYM'nin başvuru merkezleri, sınav koordinatörlükleri veya bireysel olarak internet üzerinden başvurularını yapabileceklerdir. Başvurunuzda alacağınız kişisel şifre ve T.C. kimlik numaranızla tüm işlemlerinizi ÖSYM'nin internet sayfasından takip edebilirsiniz. Başvuru işleminizin tamamlanabilmesi için ÖSYS başvuru ücretini 5-20 Ocak 2015 tarihleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da (www.osym.gov.tr) adresindenki ödemeler sekmesinden yatırmanız gerekmektedir.

 

Şimdilik ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre,ÖSYM 2015 Sınav Takvimi ile ilgili olarak sadece ÖSYM Sınav Tarihleri Belirlenmiştir. ÖSYM 2014-2015 Yılı Akademik Takviminde sınav tarihleri ile ilgili olarak;

 

ÖSYM 2014-2015 Yılı Akademik Takvimi YGS LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri:

 

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınav tarihi 15 Mart 2015’te yapılacak.

 

Lisans Yerleştirme Sınavları'na başvurular 8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında alınacak.

 

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 13-21 Haziran tarihleri arasında iki hafta sonu toplam 5 oturumda yapılacak

 

Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) 2015-LYS4 13 Haziran 2015

Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) 2015-LYS1 14 Haziran 2015

Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) 2015-LYS5 14 Haziran 2015

Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) 2015-LYS2 20 Haziran 2015

Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) 2015-LYS3 21 Haziran 2015

 

ÖSYM 2015 Sınavları için başvuru tarihleri belirlendiğinde Takvim üzerinde bu bilgiye de yer verilecektir denildi, Takvim güncel gelişmelere göre yenilenebilecek ve bu nedenle ilgililerin sık sık Takvim bilgilerini kontrol etmeleri tavsiye edildi. Ayrıca yapılan açıklamanın devamında ÖSYM 2015 Sınav Takviminin belirlenmesinde, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) öncelik verilmiştir denildi.

 

ÖSYM 2015 Sınav Takviminde YGS-LYS Sınav Tarihlerine Başvuru Tarihleri de eklendiği an sayfamız güncellenecektir.ÖSYM 2015 YGS-LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri Gelişmelerini sizin için osym2015.com sitemiz aracılığı ile takip etmekteyiz.ÖSYM'den gelen en güncel duyuru ve bilgileri sizlere aktarmaya devam edeceğiz bizi takip etmeye devam ediniz...

 

Adaylar ÖSYM 2015 YGS LYS Başvuru Kılavuzunu (2015-ÖSYS:Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi Kılavuzu) ilgili tarihler arasında ÖSYM'nin (http://www.osym.gov.tr/) adresinden edinebilecekler.Özellikle adayların ÖSYM 2015 YGS LYS Başvuru İşlemlerini yapmadan önce mutlaka ÖSYM 2015 YGS LYS Başvuru Kılavuz Bilgilerini dikkatli bir şekilde gözden geçirmeleri gerekiyor.

 

Yine adaylar,ÖSYM 2015 YGS LYS Başvuru İşlemlerini ÖSYM'nin (https://ais.osym.gov.tr/) adresinden TC. Kimlik Numaraları ve ÖSYM Aday Şifreleri giriş yaparak gerçekleştirebileceklerdir.

 

LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) nedir?

 

Lisans Yerleştirme Sınavı (kısaca LYS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2010 yılından itibaren uygulamaya başlanan test türü bir sınavdır. Her yıl haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen sınav, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında bulunan ilköğretim, lise ve üniversite binalarında uygulanır. Sınav Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Gürcistan veya Kazakistan'da üniversiteye girmek isteyen (YGS'yi geçmiş olan) adayların girdiği bir sınavdır. Sınav soruları her sene ÖSYM tarafından hazırlanır

 

Genel bilgiler

 

LYS, 5 oturumdan oluşur. Bu oturumlar uygulanma sırasına göre; LYS-1, LYS-5, LYS-4, LYS-3 ve LYS-2 şeklinde sıralanır. Her sınav farklı bir alan ve yeteneği sınar. Bu sınavlar aynı anda yapılmaz fakat aynı gün içerisinde yapılabilir. YGS'yi geçen her kişi istediği her sınava girebilir. 2010 yılında değişen yeni sınav sistemine göre üniversiteler(TC dahilindeki) adayları seçerken alanlarına yönelik olarak adayları seçerler ve bu yönde belirli puan türleri oluşturlar. Adaylar kendi alanları dahilinde veya kendi alanları dışında bir üniversite tercih edebilirler. Sınavların türlerine göre soru dağılımları ve süreleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

 

2015 LYS Sınav Tarihleri ve Saatleri :

 

Lys 1: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Matematik, Geometri.

 

Lys 2: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Fizik, Kimya, Biyoloji.

 

Lys 3: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya(I).

 

Lys 4: Sınav süresi 135 dakikadır. Soru adedi 90 tanedir. Dersler: Tarih, Coğrafya(II), Felsefe

 

Lys 5: Sınav süresi 120 dakikadır. Soru adedi 80 tanedir. Dersler: Yabancı Dil

 

Yükseköğretime Geçiş Sınavı

 

2010 yılı itibariyle ÖSYM iki aşamalı sınav sistemi geçmiştir. Bu sınavların adları YGS ve LYS'dir. Bu sınavlardan YGS sınavı, LYS sınavından daha önce uygulanır çünkü bu sınav LYS sınavına girişi sağlayan bir baraj sınavıdır. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir. LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri puan türlerine uygun olan sınav veya sınavlara katılabilirler. (ÖSYM 2 LYS'ye katılımı önermektedir.) YGS, ağırlıklı olarak müfredatın ortak bölümünü kullanırken; LYS, ağırlıklı olarak müfredatın alan bölümünü kullanır.

Sınav

 

Sınavın uygulanması bakımından bütün bir süreç üç evreye ayrılabilir.

Sınav öncesinde: Sınav öncesinde adaylar ÖSYM'nin belirmiş olduğu bütün belge evrakları yanlarında bulundurmak zorundadır. Gerekli evraklar adayda bulunmadığı veya görülmediği takdirde aday sınava alınmaz

.

Sınav sırasında:

 

1- Adaylar yanlarında kesinlikle iletişim aracı veya madeni bir eşya ile sınav salonuna giremez.

2- Kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı ve pasaport kabul edilir.

3- Gerekli olan sınav gereçleri ÖSYM tarafından sağlanılır.

4- Tuvalet kullanmaya izin verilmemektedir.

5-Adaylar sınav süresinin 4'te 3'ü geçmeden sınav salonundan dışarıya çıkamazlar.

 

Sınav sonrasında:

 

1- Sınav evrakları güvenli bir şekilde ÖSYM' ye ulaştırılır.

2- 24 saat sürede hakem/şahit gözetiminde cevap kağıtları ayıklanır ve görüntüleri alınır.

3- Her cevap kağıdı iki defa optik okuyucudan geçirilir.

4- Veriler ÖSYM' ye ve Bilgi İşlem Birimine aktarılır.

5- değerlendirme sonuçları açıklanır.

6- Cevap kağıtları internet üzerinden adaya sunulur.

 

Soru kitapçıkları

 

2011 yılında uygulana LYS sınavından itibaren dağıtılacak soru kitapçıkları üzerinde adaya ait kimlik bilgileri yer almamaktadır. Soru kitapçıkları tek tek poşetlenmektedir. Soru kitapçığı poşet içerisinden sadece aday kişi tarafından çıkartılabilir. Soru kitapçıkları sınav görevlileri tarafından öğrencilere rastgele dağıtılır. Soru kitapçıklarında sorular birbirisinin aynısı olacak fakat soruların yerleri ve seçenekleri belirli ölçütler dahilinde karılabilecektir.

 

İnternet ortamı

 

ÖSYM adayları ile arasındaki mesafeyi azaltmak için birçok işlemi internet ortamında yapılabilir konuma getirmiştir. Bu işlemler şunlardır:

 

1- Sınava giriş ve sonuç belgeleri

2- Sınav başvuru işlemleri

3- Şifre değişiklik ve kayıp işlemleri

4- ÖSYM'nin yayınladığı klavuz ve yönergeler

5- Sınav sonucuna itiraz işlemleri

6- Cevap kağıtları

 

Hatalı sorular

 

ÖSYM hatalı soru tespiti haline şu açıklamayı yaparak yanlış sorunun bütün adayların sonucuna doğru olarak yansıtılmasını sağlamaktadır: Cevabı bulunan tüm adayların bu soruyu doğru cevapladıkları kabul edilerek değerlendirme işlemi yapılmıştır.

 

Puanlama

 

Puanlama sistemi olarak ÖSYM 4 adet puanlama türü belirlemiştir. Bunlar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puanlarıdır. Üniversiteler ilgili bölüme kendi kararları ile puan türlerinden birini atayarak öğrenci seçimi yaparlar. Sayısal puanı için temel alanlar matematik ve fendir. Eşit ağırlık puanı için temel alanlar matematik ve sözel bilimlerdir. Sözel puanı için temel alan sözel bilimlerdir. Yabancı dil puanı için temel alan yabancı dildir. Alan içi tercihlerde ana puan 0.15 katsayısı ile çarpılırken, alan dışı tercihler için bu katsayı 0.12' dir. Ancak YÖK tarafından yeni alınan bir kararla birlikte 2012 yılındaki sınavlarda bu uygulamaya yer verilmeyeceği belirtilmiştir.

 

Yerleştirme

 

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adayların yerleştirme hakları bulunmaktadır. Adaylar YGS veya LYS puan türlerine göre ilgili bölüm/bölümleri tercih edebilirler. Bunun yanı sıra bu puanlardan bağımsız olarak Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alımı yapan üniversiteler de mevcuttur.